Посольство України в Ліванській Республіці

Київ 22:52

Політичні відносини між Україною та Ліван

Історія двосторонніх відносин (довідка)

Історія українсько-ліванських відносин

Зв’язки між двома народами історично розвивалися з часів паломництва українців на Святу землю, а також їхньої діяльності у складі установ Царської Росії в Лівані.

Особливо слід відзначити видатного науковця українського походження (народився в м.Новоград-Волинську), одного із засновників Академії наук України, сходознавця, славіста, історика літератури, письменника, публіциста й перекладача Агатангела Юхимовича Кримського, який у 1896-1898 роках був відряджений Московським Лазаревським інститутом східних мов до Лівану. А.Ю.Кримський жив у ліванській сім’ї, працював у бейрутських рукописних сховищах та бібліотеках і зібрав багатий матеріал про звичаї, традиції і побут ліванців, особливості арабської мови у цьому регіоні. Вчений написав бейрутський цикл віршів „Пальмове гілля”, йому належать цікаві роботи про лінгвістичні відповідності в арабській та українській мовах. Значна частина його оригінальних листів з Лівану зберігається у Центральній науковій бібліотеці Академії наук України.

В радянський період, особливо у 70-80-і роки 20-го століття, двосторонні зв’язки розвивалися завдяки навчанню сотень ліванців в українських вузах.

Якісно новий етап у двосторонніх відносинах розпочався з набуттям Україною незалежності.

30 грудня 1991 року Ліван однією з перших арабських країн визнав Україну незалежною державою і висловив готовність встановити з нею дипломатичні відносини.

Дипломатичні відносини між двома державами були встановлені 14 грудня 1992 року шляхом обміну нотами.

Посольство України в Бейруті було відкрито у серпні 1995 року, у лютому 2006 року в Києві започаткувало свою діяльність Посольство Лівану.

Відносини між Україною та Ліваном на рівні парламентів, урядів та Міністерств закордонних справ почали активно розвиватися з середини 90-х років 20-го століття.

Двосторонні відносини отримали новий імпульс завдяки офіційним візитам Президента України Л.Кучми до Лівану у 2002 році та Президента Лівану Е.Лахуда в Україну у 2003 році.

Крім того, у грудні 2001 року в Україні з візитом перебував Міністр національної оборони Лівану Х.Храуі. Головною метою візиту було налагодження двостороннього співробітництва у військово-технічній сфері.

У жовтні 2002 року в Лівані перебував Міністр освіти і науки України В.Кремень, який мав зустрічі з Президентом, Головою Кабінету міністрів та Міністром освіти Ліванської Республіки. В ході візиту була парафована угода про співробітництво в галузі науки і технологій.

9-14 вересня 2003 року з візитом в Україні перебувала делегація Вищої ради юстиції Лівану, члени делегації обговорили з українськими колегами питання щодо перспектив поглиблення двостороннього співробітництва в правовій сфері.

14-17 червня 2004 року Міністр виховання та вищої освіти Лівану відвідав Україну з офіційним візитом, в ході якого було обговорено низку актуальних питань двостороннього співробітництва в освітянській сфері.

17-18 жовтня 2010 року відбувся офіційний візит до Бейрута Міністра закордонних справ України К. Грищенка, який став головною подією у розвитку двосторонніх відносин за останні роки.

25-29 жовтня 2010 року у Бейруті перебувала делегація на чолі з Заступником міністра юстиції України В.Лутковською, яка в ході переговорів з ліванською стороною остаточно узгодила та парафувала тексти Угоди між Україною та Ліванською Республікою про правову допомогу у цивільних і кримінальних справах та Угоди між Україною і Ліванською Республікою про екстрадицію.

25-27 жовтня 2010 року на запрошення президента Американського університету науки і технологій (м.Бейрут) Ліван відвідав ректор Національного університету «Львівська політехніка» (м.Львів) професор Ю.Бобало. У ході перебування було підписано Угоду про співпрацю між двома університетами й домовлено про обмін студентами, науковцями та спортивними колективами.

29-30 листопада 2010 року в Києві відбулося перше спільне засідання Міжурядової українсько-ліванської комісії з торговельно-економічного співробітництва.

8-12 травня 2011 року метою налагодження двостороннього регіонального співробітництва в Лівані перебувала делегація Львівської торгово-промислової палати на чолі з її президентом Д.Афтанасом. Під час візиту були підписані Угоди про співробітництво між Львівською ТПП та їхніми партнерами з м. Бейруту та Нагірного Лівану, а також м. Захле та долини Бекаа.

17-21 червня 2011 року в Україні перебували власники четвертого за розміром ліванського банку «Fransabank» (розмір активів у 2010 році склав 13млрд.дол.США) брати Аднан і Адель Кассари. Метою їхньої поїздки було ознайомлення з інвестиційними можливостями ключових сфер економіки та банківською галуззюУкраїни.

24-25 листопада 2011 року в Бейруті відбулося друге спільне засідання Міжурядової українсько-ліванської комісії з торговельно-економічного співробітництва.

7-8 грудня 2011 року Ліван з офіційним візитом відвідав Прем’єр-міністр України М.Азаров. Це був перший візит Глави Уряду України до Бейрута в історії двосторонніх відносин, головним результатом якого стала активізація політичного діалогу між керівництвом двох країн та надання імпульсу торговельно-економічному співробітництву.

29 листопада 2014 р. Міністр закордонних справ України П.А.Клімкін зустрівся з Міністром закордонних справ та емігрантів Лівану Дж.Бассілем в рамках 15-ї конференції Організації міжнародної франкофонії в Дакарі (Сенегал). 

 

Детальна інформація про розвиток співробітництва між Україною та Ліваном у різних сферах розміщена у відповідних підрозділах сайту.

Політичне співробітництво. Зустрічі, візити (перелік за роками; дати й місце проведення)

Політичне співробітництво

На рівні глав держав

22–23 квітня 2002 року — офіційний візит Президента України Л.Кучми до Лівану. Відбулися зустрічі Президента України з Президентом Лівану, Головою Ради міністрів та Головою Національної Асамблеї Лівану.

8–9 липня 2003 року — офіційний візит Президента Лівану Е.Лахуда в Україну. Відбулися зустрічі Президента Лівану з Президентом, Прем’єр-міністром та Головою Верховної Ради України.

На міжпарламентському рівні

Серпень 1995 року — робочий візит до Бейруту парламентської делегації України на чолі із заступником Голови Верховної Ради               О. Дьоміним. 18 серпня 1995 року глава української делегації взяв участь в офіційному відкритті Посольства України в Ліванській Республіці.

Грудень 1995 року — візит до Києва парламентської делегації Лівану на чолі із заступником Голови Національної Асамблеї (парламенту) Е. Ферзлі.

Заступник Голови Верховної Ради України О.Дьомін та Е. Ферзлі підписали Меморандум про розвиток міжпарламентських відносин.

В Україні та Лівані створені та діють міжпарламентські групи дружби.

Наразі опрацьовується питання здійснення візиту до Лівану депутатської групи Верховної Ради України на чолі з С.Соболєвим.

На рівні глав урядів

24–25 березня 1996 року — офіційний візит Голови Кабінету міністрів Лівану Р. Харірі до Києва.

Відбулися зустрічі Прем’єр-міністра Лівану з Президентом, Прем’єр-міністром та Головою Верховної Ради України.

7-8 грудня 2011 року – офіційний візит Прем’єр-міністра України М. Азарова до Лівану. Головним підсумком візиту стала активізація політичного діалогу між керівництвом двох держав та визначення перспективних напрямів співпраці в торговельно-економічній сфері.

На рівні керівників зовнішньополітичних відомств

17–18 жовтня 2010 року відбувся офіційний візит до Бейрута Міністра закордонних справ України К. Грищенка.

Візит забезпечив відновлення політичного діалогу між керівництвом України та Лівану, в якому з 2003 року з об’єктивних причин спостерігалася пауза.

Зустрічі Міністрів закордонних справ двох країн мали місце в рамках офіційного візиту Президента України до Бейруту 22–23 квітня 2002 року та офіційного візиту Президента Лівану до Києва 8–9 липня 2003 року.

У вересні 2006 року відбулася зустріч Міністра закордонних справ України Б.Тарасюка та Міністра закордонних справ  Лівану Ф. Салукха в рамках 61-ї сесії ГА ООН в Нью-Йорку.

29 листопада 2014 р. Міністр закордонних справ України П.А.Клімкін зустрівся з Міністром закордонних справ та емігрантів Лівану Дж.Бассілем в рамках 15-ї конференції Організації міжнародної франкофонії в Дакарі (Сенегал). 

Політичне співробітництво на рівні Міністерств закордонних справ

У грудні 1996 року відбувся робочий візит до Лівану заступника Міністра закордонних справ України К. Грищенка.

У лютому і вересні 1999 року — робочі візити до Лівану заступника Міністра закордонних справ України О. Майданника.

4–6 вересня 2007 року з робочим візитом Бейрут відвідав в.о. заступника Міністра закордонних справ України Ю. Костенко.

24 листопада 2011 в Бейруті відбулися політичні консультації між Спеціальним представником України з питань Близького Сходу та Африки Є. Микитенком і Генеральним секретарем (заступником міністра) Міністерства закордонних справ і у справах емігрантів Лівану В. Реймі.

29 листопада 2014 р. Міністр закордонних справ України П.А.Клімкін зустрівся з Міністром закордонних справ та емігрантів Лівану Дж.Бассілем в рамках 15-ї конференції Організації міжнародної франкофонії в Дакарі (Сенегал). 

 

Опрацьовується питання здійснення офіційного візиту Міністра закордонних справ і у справах емігрантів Лівану в Україну.