Посольство України в Ліванській Республіці

, Київ 08:40

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Ліваном

 

Культурно-гуманітарне співробітництво між Україною та Ліваном

Відносини між Україною та Ліванською Республікою у культурно-гуманітарній сфері започатковані ще за часів колишнього СРСР. У вищих освітніх закладах нашої держави отримали і продовжують отримувати освіту тисячі ліванців.

Договірно-правову базу двостороннього співробітництва в культурно-гуманітарній сфері складають міжурядові угоди про співробітництво в галузі освіти та наукових досліджень (вересень 2003 р.), у галузі культури (липень 2003 р.), у галузі туризму (липень 2003 р.), а також угоди про співпрацю між українськими та ліванськими вузами.

На опрацюванні перебуває міжурядова угода про взаємне визнання документів про освіту, наукові ступені і вчені звання.

Культура

Упродовж 2011–2012 рр. у Лівані неодноразово перебували українські дитячі творчі колективи, зокрема, спортивно-хореографічний ансамбль „Візінова”, ансамбль „Кияночка”, артисти українського цирку, молодша група Національного танцювального ансамблю України ім. П.Вірського. 8 грудня 2011 р. ансамбль „Візінова” взяв участь в урочистому відкритті Прем’єр-міністром України М.Я.Азаровим нової будівлі ПУ в Лівані.

У травні 2011 р. в Американському університеті науки і технології в Бейруті проведено „День України”, присвячений 20-й річниці незалежності.

В листопаді 2011 року в Американським університетом науки і технології в Бейруті відбулася міжнародна конференція, присвячена видатному українському сходознавцю, історику, письменнику, публіцисту й перекладачу Агатангелу Кримському.

У ході конференції з доповідями виступили українські науковці – професори Юрій Кочубей та Валерій Рибалкін. Зі сцени конференції був прочитаний „Заповіт” чотирма мовами: українською, арабською, англійською та французькою.

В Бейруті функціонує громадська неурядова організація „Український культурний центр”, на базі якої діють різноманітні творчі гуртки, спортивні секції, бібліотека, мовні курси.

Підтримуються зв’язки з талановитими співвітчизниками, які постійно проживають у Лівані, зокрема з піаністкою Тетяною Примак-Хурі, художницею Наталкою Дзядик-Хабіб. У Лівані існують аматорські танцювальні колективи „Зірка” (м. Бейрут), та „Чайка” (м. Сайда), у яких беруть участь діти й дорослі українського походження.

У квітні 2012 р. ПУ в Лівані взяло участь у щорічному фестивалі „Культурне різноманіття” в Католицькому університеті Св. Духа в м. Каслік (Ліван). На заході були представлені українські сувеніри, вироби народних промислів, книги, страви української кухні. У концерті взяли участь аматорські колективи „Українського культурного центру”.

8 червня 2012 р. в Бейруті відбувся українсько-польський протокольний захід з нагоди відкриття чемпіонату з футболу „Євро-2012”.

В грудні 2011 і 2012 рр. в Палаці ЮНЕСКО (Бейрут) відбулися святкові концерти з нагоди відповідно 20-ї річниці незалежності України та 20-ї річниці встановлення дипломатичних відносин між Україною та Ліваном за участю аматорських танцювальних колективів, українських артистів цирку, ліванського театру танцю „Аль Мажд”.

16-19 квітня 2013 р. вперше в історії двосторонніх відносин відбулися Дні культури України в Лівані.

В рамках Днів культури відбулися концерти за участю артистів Національного заслуженого академічного українського народного хору України ім. Григорія Верьовки та балетної групи Національного академічного театру опери та балету України ім. Тараса Шевченка, а також демонструвалася експозиція фотокартин „Україна сьогодні”.

У жовтні 2014 року у Бейруті відбувся концерт класичної музики, влаштований Посольством в співпраці з Посольством Польщі та Вищою національною музичною консерваторією Лівану та присвячений 200-річчю від дня народження Т.Шевченка.

На концерті, який відвідало близько 700 глядачів, виступила українська піаністка Т.Примак-Хурі у супроводі Національного філармонічного оркестру Лівану під диригуванням польського маестро Я.Заржицького. Основну частину концерту складали твори видатного українського композитора Б.Лятошинського, який відомий, в т.ч., як автор найбільшої кількості музичних композицій на вірші Т.Шевченка.

Центральною подією 2016 року стало проведення першого в історії двосторонніх відносин Фестивалю українського кіно в Лівані, який пройшов у трьох містах – Бейруті, Тріполі та Тірі. У програмі показу були три стрічки – «Плем'я», «Моя бабуся Фані Каплан» та «Поводир». В заході взяли участь екс-президент України В.Ющенко та режисер фільму «Поводир» О.Санін.

Вперше також українські фільми в грудні 2016 року взяли участь у Міжнародному кінофестивалі короткометражного кіно в м.Набатіє.

27 листопада 2016 р. в Бейруті Митрополит Греко-Православної церкви Антиохійського Патріархату Эліас (Ауди) провів арабскою мовою поминальну літургію, вшанувавши пам'ять жертв Голодомору 1932-33 рр. До церкви Св. Георгія в самому серці Бейруту на цей захід прийшли дипломати, представники української громади, ліванські друзі.

 

7 грудня 2016 р. в Бейруті в рамках Міжнародної книжкової ярмарки відбулася презентація книги Iмаддедіна Раефа "1897 - Бейрутські Оповідання Агафангела Кримского", в якому взяв участь Посол І.Осташ.

З ініціативи Посольства в рамках 23-го Фестивалю європейського кіно в Лівані в кінотеатрі "Метрополіс" (Ашрафія) 1  і 2 лютого відбудуться покази української стрічки "Моя бабуся Фані Каплан".

5 лютого 2017 р. в рамках проекту "Українські вечори в Лівані" відбувся перший концерт "Українська зима" в Театрі танцю Каракалли, на якому перед шанувальниками української музики виступив бандурист-віртуоз Ярослав Джусь.

9 березня 2017 року у Бейруті за ініціативи Посольства України в Лівані та підтримки муніципалітету району Баабди (Великий Бейрут) відбулася церемонія урочистого відкриття «Українського парку» в Лівані.
На святі, приуроченому до Шевченківських днів, були присутні представники української громади, ліванських політичних, суспільних та бізнесових кіл, дипломати, ліванські випускники українських освітніх закладів.В якості почесних гостей захід відвідали Голова муніципалітету Баабди А. Хелу, народний депутат України, член групи з міжпарламентських зв’язків з Ліваном О. Барна, Керівник Клубу випускників українських вузів З. Жарамані, Голова Лівансько-української бізнес-ради С. Тауілі, письменник та перекладач І. Раеф.

В Українському парку, поруч з місцем для майбутнього пам’ятника Т. Шевченку Посол України І.Осташ та почесні гості А.Хелу, О. Барна, З.Жарамані, С.Тауілі, представники української громади та Клубу випускників українських вузів посадили у ліванську землю два калинові кущі, що символізують Україну, «дуб Шевченка», каштан, три сосни та ліванський кедр.

22 березня 2017 р. у  Національній бібліотеці України імені В.І.Вернадського відбулася презентація книги, що побачила світ наприкінці минулого року в Лівані,  переклад "Бейрутських оповідань" Агатангела Кримського арабською мовою.  

На презентацію, приурочену до 120-річчя українського видання  твору Агатагнела Кримського, із Бейруту до Києва прибув автор перекладу – ліванський письменник, журналіст і українознавець Імадеддін Раеф.

Учасників презентації - фахівців бібліотеки, представників дипломатичних представництв, відомих науковців (сходознавців і українознавців), студентів столичних університетів, громадських і літературних діячів  та журналістів - у режимі скайп-зв’язку з Бейрутом привітав  Посол України в Лівані І.Осташ.

5 квітня 2017 р.  за сприяння Посольства України, Українського культурного центру та української громади відбулося перше засідання літературного "Читацького клубу" за участі Марії Тимчук. Молода та талановита поетеса представила українсько-ліванській громаді свою поетичну збірку "На все є час".

8 квітня 2017 р. Посольство України та Український культурний центр провели Майстер-клас з розпису Великодніх писанок під гаслом " Намалюй власне джерело життя!" В заході взяли участь представники дипломатичного корпусу, зокрема Посол Канади, Посол Бельгії, Посол Польщі з дружиною, Заступник керівника Місії Словаччини з дружиною, німецькі і словенські дипломати, українсько-ліванська громада, діти, представники Посольства. Учасники свята ознайомилися з історією виникнення писанкарства, типологією писанок та значеннями символіки, освоїли основні навички розпису, під керівництвом майстрів розмалювали власні писанки. По завершенню майстер-класу писанками було прикрашено оливкове дерево в Українському парку, що знаходиться поруч з Посольством.

16 квітня 2017 р. за ініціативою Посольства України в головній церкві Монастиря Ель Нуріє для української громади відбулася Великодня літургія з посвяченням великодніх кошиків. Після завершення служби у трапезній монастиря українська громада провела спільний великодній сніданок.

27 квітня 2017 року за ініціативи Посольства України в Лівані та підтримки Національної вищої музичної консерваторії Лівану в рамках проекту «Українські вечори в Лівані» в Бейруті відбувся концерт «Українське танго» віртуоз-оркестру «Kyiv-Tango-Project». У концерті також взяли участь відомі світові зірки танго Марія Калогера та Мішаліс Сувлеріс – учасники 9-го Бейрутського Міжнародного фестивалю танго та представники танцювального колективу Українського культурного центру. На танго-шоу були присутні ліванські політики і громадські діячі, представники дипломатичного корпусу, українська громада, поціновувачі музики. 

Освіта

В Україні з часів існування СРСР пройшли навчання тисячі ліванських громадян (80% ліванських випускників радянських вузів є випускниками вузів України). Кожного року ПУ в Лівані видає 600-700 студентських віз. Станом на 2017 рік в Україні навчаються 903 студента. Основні спеціальності – медичні, інженерні, технічні.

5–11 квітня 2011 р. ПУ в Лівані брало участь у 7-й Всеарабській зустрічі випускників вищих навчальних закладів СРСР (країн СНД).

У 2012 р. створено Клуб випускників вищих навчальних закладів України.

26 жовтня 2010 було підписано Угоду про співпрацю між Національним університетом «Львівська політехніка»  та  Американським університетом науки і технологій  (м.Бейрут).

19 жовтня 2015 р. була підписана Угода про співпрацю між Національним лінгвістичним університетом та Арабським університетом Бейруту. Домовилися про підготовку арабістів з України в Бейруті, обмін фахівцями у сфері арабістики, спільні наукові дослядження у сфері арабістики.

11 січні 2017 року була підписана Угода про співпрацю між Українським Католицьким університетом та Університетом Нотр-Дам в Луайзе.

 

Молодь і спорт 

Влітку 2010-2013 рр. групи ліванських дітей перебували на відпочинку в Міжнародному дитячому центрі „Артек” у Криму. Діти взяли участь у 9-му, 10-му, 11-му та 12-му Міжнародних дитячих фестивалях „Змінимо світ на краще!” й першій-третій сесії Генеральної Асамблеї Всесвітньої дитячої ліги націй, організованих Всеукраїнським благодійним фондом Надії та Добра й Міністерством України у справах сім’ї, молоді та спорту.

14 вересня 2014 р. у ліванському місті Батрун відбулися міжнародні змагання з триатлону за участю представників десяти країн світу, у тому числі з України. Наші спортсмени присвятили свою участь захисникам Батьківщини від зовнішнього агресора. 

13 листопада 2016 року за сприяння Посольства України вперше у Міжнародному бейрутському марафоні взяли учсть українські паралімпійці В.Олексюк та А.Варфоломєєв, які у підсумку зайняли перше та друге місця.

Туризм

Проводиться робота з активізації туристичних обмінів між Україною та Ліваном, зокрема шляхом поширення інформації про Україну як привабливого й доступного туристичного партнера. Ліванським діловим колам надається інформація про інвестиційні можливості туристичної інфраструктури та готельної індустрії України.

В грудні 2016 року в Лівані відбувся круглий стіл «Українсько-ліванська співпраця у розвитку туризму», в якому взяли участь близько 40 українських та ліванських туристичних операторів, керівництво Асоціації туристичних компаній Лівану, офіційні особи двох країн, а також члени «Лівансько-української ділової ради». Українську делегацію очолювала голова підкомітету з питань розвитку туризму, курортів та рекреаційної діяльності Верховної ради України А.А.Романова. Були проведені ділові зустрічі з представниками місцевих держадміністрацій та ділових кіл.

 

Благочинність

У вересні 2014 р. співробітники Посольств України в Сирії та Лівані на власні кошти придбали куфії для українських бійців АТО.

У грудні 2016 р. Посольство передало через волонтерів речі та ліки для родин героїв  АТО, зібраних українськими патріотами в Лівані  під час Свята Миколая, а також майже тисячу доларів.

Збір коштів для бійців АТО було також проведено 8 квітня 2017 р. у Посольстві під час Майстер-класу з розпису Великодніх писанок під гаслом " Намалюй власне джерело життя!". Наразі збір коштів проводиться на постійній основі.

15 лютого 2017 року Посол України у Лівані І. Осташ з дружиною М. Гримич відвідав 6 шкіл для дітей сирійських біженців у містах Максе, Барр-Елясь, Маждаль-Анжар. Дипломати привезли дітям книги, одяг, канцелярські приладдя, іграшки, солодощі, зібрані дипломатами та українською громадою.